Print columnartikel
Column
XXX jaar FMN
Drie keer tien is dertig. Op z’n Romeins schrijf je dat als XXX. Drie dikke zoenen, gefeliciteerd!

10 maart 2025 | 2 minuten lezen
30 jaar worden is een mijlpaal naar volwassenheid, professionaliteit en stabiliteit. Dat is ook nodig om visie en sturing te kunnen geven in deze dynamische facilitaire wereld, waarin innovaties, technologieën en andere ontwikkelingen elkaar supersnel opvolgen. FMN heeft dus een volwassen leeftijd bereikt om te floreren en versnellen!
Mijn wereld in 1995
Ik was 20 jaar toen de vereniging FMN in 1995 werd opgericht. Mijn scriptie schreef ik op een computer op school in WordPerfect 5.1. In het computerlokaal waren 10 computers beschikbaar voor de hele Hogeschool met honderden studenten. Je moest daarom tijd reserveren op zo’n computer via de conciërge. Dat was een manusje van alles (M) voor allerlei facilitaire zaken. Met shift F10 savede ik in WordPerfect mijn werk op een floppydisk. Met Shift F7 zette ik de printer aan het ratelen op kettingpapier.
Je was min of meer bereikbaar via de vaste telefoon thuis met draaischijf of druktoetsen. Sommige mensen hadden een fax, antwoordapparaat of pieper. Die waren altijd bereikbaar! In de auto draaide ik cassettebandjes met mijn favoriete top 40-muziek die ik van de radio had opgenomen. Bij de videotheek om de hoek huurde ik films op VHS-banden. Toy Story bijvoorbeeld, de eerste volledig computergeanimeerde speelfilm. Om een kaartje te bemachtigen voor een liveconcert stond ik uren in de rij voor de Free Record Shop of het Grenswisselkantoor. Bij mijn eerste baan kreeg ik op kantoor een eigen kamer, met bureau en bureaustoel. Type one size fits all.
Veel bestuurders zagen er hetzelfde uit: witte man, babyboomgeneratie, pak, stropdas, glimmend gepoetste gaatjesschoenen. Oók het nieuwe bestuur van FMN paste in dat profiel. De bestuursleden waren al wat ouder, het vakgebied was nog wel piepjong! De opleiding voor facilitair management heette nog toepaste huishoudwetenschappen. Het was echt een dienend vakgebied.
30 jaar later in 2025
Ik spoel even fast forward 30 jaar vooruit. Voor millennials is 30 vaak de leeftijd waarop je beseft dat het speelkwartier voorbij is. Dat het nu tijd is om te excelleren in je vakgebied, maar ook om te gaan voor serieuze relaties. Ook FMN heeft serieuze samenwerkpartners gevonden in onder andere Euro
FM, IFMA, Hospitality Group, Twijnstra Gudde en alle hogescholen. Het is geen kinderspel meer! Het facilitaire domein is mede door FMN in 30 jaar tijd ontwikkeld tot een serieus vakgebied dat enorm gegroeid en verbreed is. Waarbij facilitair managers aan de directietafel meebepalen en -sturen. De omvang van het vakgebied is enorm. Geen organisatie kan meer zonder facilitair beleid. De impact daarvan op klanten, medewerkers en potentieel nieuw personeel is onbetwist. De facilitair medewerker zet zich van strategisch tot operationeel niveau breed in voor onderwerpen als energie, afval, gezondheid, hygiëne, ergonomie en welzijn. Technologie ondersteunt ons vakgebied. Om te verduurzamen, om te communiceren en om processen te stroomlijnen. Met virtual reality, artificial intelligence, augmented reality, internet of things en sensoring. En wat zou die conciërge uit 1995 hebben gedacht van coworking spaces, gebarista’s, zoommeetings en thuiswerken?
Ik zie bestuurders (M/V/X) regelmatig op sneakers en in jeans lopen. Modellen die anno 2025 dan wel weer ontzettend lijken op de spijkerbroeken en gympen die ik droeg in 1995…
Afscheid
Dit is mijn laatste column als bestuurslid van FMN. Ik geef mijn plek door, maar blijf natuurlijk wel in dit vak werken. Ik hoop dat de transformatie van een dienend vakgebied naar een vakgebied dat bepaalt, stuurt, visie heeft en advies geeft nog vele jaren succesvol doorgaat. Op naar de 50!
XXX
Diane van Dijk